KOSTEL NA PRAŠIVÉ

Negarantovaná informace
Místo:Vyšní Lhoty, Prašivá
Adresa:Dobrá č.26., 739 51 Dobrá
Mobil:+420 723 559 319 (farnost Dobrá)
Email:fuzbor@volny.cz
WWW:http://www.ado.cz/poutni/prasiva/prasiva.htm
GPS:49°38'12,487"N, 18°28'57,506"E
Odpovědná osoba:Duchovní správa: Římskokatolická farnost Dobrá
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Fotografie (6)[Skrýt náhledy]
KOSTEL NA PRAŠIVÉ 
(klikni pro zvětšení)KOSTEL NA PRAŠIVÉ 
(klikni pro zvětšení)KOSTEL NA PRAŠIVÉ 
(klikni pro zvětšení)Interiér kostela 
(klikni pro zvětšení)
Interiér kostela 
(klikni pro zvětšení)Interiér kostela 
(klikni pro zvětšení)

Kostel sv. Antonína Paduánského se nachází na tzv. Malé Prašivé. Jedná se o jednolodní dřevěnou stavbu z roku 1640. Původně byl zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly. Po vystavění kostela na Borové pod Lysou horou v r. 1673, který byl zasvěcen právě sv. Ignáci, došlo u kostela na Prašivé v tomtéž roce k přesvěcení a novým patronem se stal sv. Antonín Paduánský. Jde o filiální kostel farnosti Dobrá. Konají se k němu tradiční poutě v polovině června (ke svátku sv. Antonína 13. 6.).

HISTORIE

Se vznikem kostela se pojí zajímavá pověst. Majitel frýdeckého panství, ke kterému patřily od konce 16. století i Vyšní Lhoty, hrabě Jiří z Oppersdorfu byl v místě, kde nyní stojí kostel, na lovu. Střetl se s jelenem, kterého zranil. Statný jelen se rozlícen bolestí rozběhl proti svému nepříteli s takovou silou, že jej údajně zaklenul mezi své paroží, které zabořil hluboko do stromu, o který se vyděšený šlechtic opíral. Když jej po delší době našli a z neobyčejného uvěznění vysvobodili ostatní lovci, rozhodl se frýdecký pán z vděčnosti k Bohu, že ho ochránil téměř před jistou smrtí, postavit na místě památné události kostel.

ZAJÍMAVOSTI

  • Pověst vypráví, že která dívka v den svátku sv. Antonína, tedy 13. června, dojde pěšky a bosa až ke kostelu, do roka se provdá.
  • V době druhé světové války se nacházel kostel v ochranném pásmu hranice mezi tzv. Protektorátem a Říší a byl v podstatě nepřístupný. Na konci války byl vážně poškozen. Přesto nabyl opět svého původního vzhledu. Pouze věžička, která je dnes plechová, byla v dřívějších dobách (lze tak usuzovat z nejstarších pohlednic z počátku 20. stol.) dřevěná.
  • V blízkosti kostelíku se nachází horská chata Klubu českých turistů s rozhlednou z přelomu 19. a 20. století.
  • Nejbližšími památkami stejného charakteru jsou dřevěný kostel Božího Těla v Třinci-Gutách a dřevěný kostel Všech svatých v Sedlištích u Frýdku-Místku.
  • Místo se nachází na severním okraji mapy edice Klubu českých turistů Moravskoslezské Beskydy 1:50 000 nebo na jižním okraji mapy Ostravsko stejné edice. Podobně se nachází i na mapách Kartografie Praha Beskydy 1 : 100 000 nebo nově i 1:50 000.

PŘÍSTUPNOST

V době poutí a bohoslužeb.
Svátek sv. Antonína je 13.6.

DOSTUPNOST

Kostel spadá do katastru obce Vyšní Lhoty. Vzdálenost vzdušnou čarou: 11 km jihovýchodně města Frýdku-Místku.

  • Vlakem: nejbližší vlaková stanice Dobratice (5,5 km po červené pěší značce).
  • Autobusem: nejbližší autobusová zastávka Dobratice-Harenda (2,5 km po červené pěší značce), v letním období autobusem až nahoru.
  • Pěšky:
    - po modré z Pražma
    - po žluté z Vyšních Lhot
    - po žluté z Komorní Lhotky
    - z Morávky se dostanete po modré a napojit se na červenou po hřebeni.
  • Na kole: přístupná je i na kole po turistické stezce.
  • Autem: z Vyšních Lhot - z cesty spojující Dobrou a Morávku, celoroční dojezd autem možný až k chatě v blízkosti kostela.

ZDROJ INFORMACÍ: www.ado.cz